مهدویت افقی روشنی برای آینده بشر

مطهری

در نیمه شعبان سال ۲۵۵ ه ق بزرگترین خبر دنیا پخش شد وآن خبر چیزی نبود جز تولد آخرین خلیفه دوازده گانه از نسل رسول اکرم (ص) حضرت مهدی موعود(عج). صبح جمعه نیمه شعبان سال ۸۶۸ م در شهر سامراء در خانه امام حسن العسکری علیه السلام طفلی پا به عرصه وجود گذاشت که تمام انبیاء و خود رسول خدا(ص) از تولد، شخصیت وقیام او خبرها گفته بودند. پیامبر اکرم اورا با تمام مشخصات معرفی کرده بود وفرموده بود او نُهمین فرزند حسین(ع)، اسم او اسم من و کُنیه او کنیه من است. مادرش نرجس از نوادگان حضرت شمعون وصی عیسی علیه السلام بود. مولود نیمه شعبان کسی بود که قبل از تولد او توسط رسول خدا، صحابه کرام و امامان معصوم علیهم السلام شناسانده شده وتمام قصه های زندگی او و حتی شمائل ظاهری او را معرفی کرده بودند.

بعد از تولد حضرت مهدی (عج) او فقط پنج سال با پدر بزرگوارش امام حسن العسکری علیه السلام زندگی کرد و در طول این مدت به خاطر محیط خفقان عصر و خطرات که متوجه او بود، همیشه از انظار عمومی پنهان بود، طوری که غیر از افراد مؤمن ومطمئن کسی دیگری از احوالات آن حضرت خبر نداشت و تا جایی که حتی تولد آن حضرت نیز مانند تولد حضرت موسی(ع) پنهان نگهداشته شده بود. شهادت امام یازدهم در سن بیست وهشت سالگی باعث شد تامردم و پیروان آن حضرت درصدد جستجوی امام شان باشند و بدین علت بود که دوران امامت حضرت حجت ابن الحسن مهدی موعود(عج) خیلی زود و در سن پنج سالگی آغاز شد. حضرت مهدی (عج) بعد از شهادت پدرش مدت نزدیک به هفتاد سال از طریق مؤمنان خاص و پیروان با بصیرت خودش با مردم ارتباط برقرار می کرد و بیشتر از طریق چهار نفر بود که مشهور به نواب اربعه هستند و این مدت در تاریخ به نام غیبت صغرا یاد می شود.

در آخرین روزهای حیات علی ابن محمد سمری در سال ۳۲۹ ه ق در نامه ی از جانب امام زمان(عج) خطاب به نائب چهارمش چنین آمده بود “بیشتر از چند روز در این جهان نخواهی بود و نباید بعد از خودت دیگر کسی را به عنوان جانشین برای نیابت ما معرفی کنی و بعد از این تاریخ غیبت طولانی شروع می شود وتا زمانی که خدا خواسته باشد ادامه خواهد یافت…” از این جا بود که غیبت کبرای آن خورشید هدایت آغاز شد و بشر تا امروز در انتظار طلوع کامل او از پشت پرده غیبت به سر می برد. با تمام شدن دوره غیبت صغرا و قطع کامل ارتباط مستقیم مردم با امام معصوم، زمانی جدید فرا رسید که برای مردم بس دشوار وجانکاه است.

ولی خود حضرت ولی عصر(عج) برای این زمان نیز طی نامه ی به نائب دومش محمد ابن عثمان عَمری نیز مسیر و حرکت مردم را مشخص کرده است. در نامه حضرت اشاره شده است که در عصر غیبت کبرا “فارجعوالی رواه حدیثنا….” در مورد رویداد های آینده به روات حدیث ما(=فقها) رجوع کنید که آن ها حجت من بر شما و من حجت خدا بر آن ها هستم. امروز فقها وارسته و مراجع عظام به عنوان نواب عام حضرت ولی عصر(ع) وظیفه سنگین و مهمی را به عهده دارند.

در میان میلیارد ها نوع بشر انواع جهان بینی وجود دارد و می توان تمام نوع بشر را به دو دسته تقسیم کرد: عده ی می پندارند که جهان هستی با تمام نظام و حکمتی که دارد تصادفی به وجود آمده است؛ اینان هیچ علمی از آغاز و پایان تاریخ ندارند و تابع ظن واحتمال هستند. دسته ی دیگر مؤمنان هستند و علم دارند که جهان را خالقِ حکیم و مدبری آ فریده است و از آغاز و انجامش آگاهی دارند و قیامت و معاد را پذیرفته اند. دسته دوم پیروان ادیان آسمانی هستند و در بین این دسته کسانی که کتاب های آسمانی شان مورد تحریف ودستبرد قرار گرفته است به طور مجمل می دانند که خداوند حکیم در آخرالزمان برای بشریک منجی می فرستند ولی در وجود او اختلاف دارند.

ولی در بین پیروان ادیان آسمانی یک دسته از تمام جزئیات قضیه با خبر هستند وکاملا می دانند که آن منجی کی هست و اسم پدر ومادر وحتی تعداد یاران وکادر های قیام اورا می دانند که ۳۱۳ نفر هستند. مسلمان باتوجه به تاکیدات و فرمایشات پیامبر اعظم(ص) وصحابه و امامان معصوم علیهم السلام، از وجود این منجی الهی با خبر هستند و می دانند.

مهدی و مهدویت و انتظار منجی با هر دلیلی ثابت می شود. اولین راه اثبات ظهور منجی و کسی که مسلمان ها اورا ولی عصر میداند، فطرت انسان است. الهامات باطنی که گاهی دامنه های امواجش از داوری های عقل نیرومند تر است، در تمام اعتقادات مذهبی می تواند رهنمون مان باشد. عشق به عدالت جهانی و اقبال عمومی مردم به حاکم صالح بیانگر فطری بودن انتظار حکومت صالحان است.هرعشق اصیل و فطری حاکی از وجود معشوقی در خارج و جذبه آن است. وقتکه قادر حکیم این عطش را در وجود انسان ها آفریده است، چشمه ی که آن را سیراب کند را هم در خارج قرار داده است.ثانیا اینکه اعتقاد به منجی و ظهور یک حاکم صالح تنها به مسلمانان منحصر نمی شود بلکه در تمام ادیان الهی وهمه ی بشریت، این اعتقادعمومی و قدیمی وجود دارد.

عقل نیز گواهی می دهد که سرانجام رشد مادی مردم نیاز به رشد معنوی دارد و روزی این بشر به سرکشی و ظلم پایان خواهد و به عدالت و نظم و امنیت تسلیم خواهد شد و به مسیر اصلی آفرینش برخواهد گشت. فساد عظیمی که دامنگیر بشر شده است و خواهد شد، سبب خواهد گردید تا انقلابی عظیمی به رهبری صالحان برپا گردیده و زوال مفسدان به وقوع خواهد پیوست.

مهم ترین ملاک برای حقانیت هرچیزی کلام وحی است، قرآنکریم معجزه بزرگ پیامبر اعظم در باره سرنوشت بشر و اینکه آینده انسان ها به کجا خواهد رسید ساکت نبوده و در بیش از دو صد آیه در باره آخرالزمان و ظهور منجیی صالح اشاراتی رفته است. واضح ترین آیاتی که در شأن امام زمان(عج) تفسیر شده است آیه ۵۵ سوره مبارکه نور، آیه۱۰۵ سوره مبارکه انبیاء، آیه پنجم سوره قصص، آیه ۸۶ سوره مبارکه هود و آیه هفتم سوره مبارکه حدید است که تمام این آیات توسط پیامبراکرم(ص) وائمه معصومین علیهم السلام در شأن امام زمان(عج)تفسیر شده است.برای مطالعه بیشتر به کتب مفصل از جمله به جلد سیزدهم بحارالانوار مراجعه شود.

در روایات اسلامی نیز مسئله مهدویت یک حقیقت قبول شده بین تمام فرقه های اسلامی است و اینکه دوازدهمین خلیفه الهی روزی ظهور خواهد کرد و جهانی که پراز بیداد شده است را به عدالت استوار خواهد نمود، مورد توافق همه مذاهب اسلامی است. بخاری در باب استخلاف حدیثی را نقل می کند که پیامبر فرمود که “بعد از من دوازده امیرخواهد بود وهمه آنان از قریش است” ویا حدیثی مشهور ومتفق علیه که در بخاری و مسلم ذِکرشده است که رسول گرامی اسلامی فرمود “هرکس بمیرد وامام زمان خودش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است” همه بیانگر اوج حساسیت مسئله ظهور یک منجی صالح و بیانگر تاکید پیامبر اکرم برای معرفی آن منجی است.

در سنن ابو داود از پیامبر اعظم(ص) امده است که فرمود “اگر از عمر دنیا یک روز باقی نمانده باشد هر آئینه خداوند آنروز را طولانی خواهد نمود تا آنکه مردی از اهل بیت مرا بر انگیزاند که اسمش اسم من است که جهان را پر از عدل وداد کند، چنانکه از ظلم وجور پرشده باشد” در روایات حتی به سنین یاران حضرت مهدی علیه السلام اشاره شده است واینکه بیشترین یاران حضرت جوانان هستند و حدود پنجا تن از بانوان مسلمان نیز در جمع یاران خاص و کادر های حکومت جهانی او قرار دارند، نیز مطالبی وجود دارد. ازجمله می توان به کتب ذیل از محدثین بزرگواراهل سنت اشاره کرد:

۱- ترمــــــذی (۲۹۷م) – ســـــــــنــــن

۲- بــیـــهـــقـی (۴۵۸م) – الاعتقادات والهدایه الی سبیل الرشاد

۳- ابن تیمیه(۷۲۸م) – منهاج السنه

۴- ابن کثیر(۷۴۴م) – النهایته فی الفتن

۵- ابن اثیر(۶۰۶م) – النهایته فی الغریب والسائرین.

آره اوخواهد آمد و جهان تاریک به سپیده صبح خواهد رسید. واقعه قیام قائم در متن آفرینش پیش بینی شده است، ظهور اباصالح المهدی و ایجاد حکومت الهی برمبنی عدل وعقلانیت، یکی از الطاف خدای رحمن است. در زمان ظهور او عقل ها به فعلیت می رسد و سلاح اصلی هجومی اوعدالت همراه با عقلانیت است.

امام باقر علیه السلام فرمود وقت که قائم ما قیام کند دست به سرهمه مردم خواهد نهاد و در این صورت “فجمع به عقولهم” عقل های مردم متمرکز و مجتمع می شود و سطح عقلانیت مردم بالا رفته و رشد می کند. انتظار فرج یکی از با فضیلت ترین اعمال و منتظر منجی صالح بودن یکی ارزشمند ترین اندیشه های است که همیشه برای مستضعفان عالم نوید آفرین بوده و سقوط زور گویان و ظالمان را سبب شده است .


اشتراک گذاري با دوستان :

نظر توسط حساب فيسبوکي شما

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.