قطعنامه مونیخ + متن انگلیسی

متن کامل قطعنامه تظاهرات اعتراضی جنبش روشنایی در مونیخ ـ آلمان
به نام خداوند توانا و دادگر
و با ادای احترام به تمامی شهدای راه آزادی و عدالت به ویژه شهدای میدان روشنایی.
آقایان و خانم ها، رهبران و نمایندگان کشورها و روسای سازمان های بین المللی شرکت کننده در کنفرانس امنیتی مونیخ!
ما اشتراک کنندگان در تظاهرات امروزی جنبش روشنایی از کشورهای مختلف اروپایی و از دیگر مناطق جهان اینجا گردهم آمده ایم تا پیام اعتراضی میلیون ها انسانی را که حکومت اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله با هماهنگی نزدیک گروه های تروریستی مانند داعش و طالبان تمامی زمینه های اعتراض را بر آنها در افغانستان بسته است، به شما انتقال بدهیم.
اینک پس از قریب به دو دهه از حضور جامعه جهانی در افغانستان، مردم از تبعیض سیستماتیک قومی، فساد گسترده و نا امنی هایی که این کشور را به یک زندان بزرگ برای شهروندان آن تبدیل کرده است، به ستوه آمده اند. مردم افغانستان بیشتر این مشکلات را نتیجه سیاست ها و اقدامات نادرست حکومت افغانستان می دانند و در جریان بیشتر از سه سال گذشته، مردم افغانستان برای اصلاحات و ساختن آینده روشن، خواسته های خود را با روشهای مدنی مطرح کرده اند اما متاسفانه اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله و مدیران ارشد امنیتی حکومت وحدت ملی ( حنیف اتمر و معصوم استانکزی) با روش های دیکتاتوری همواره این اعتراضات مدنی را سرکوب کرده اند (مانند کشتار ۸۶ نفر از مظاهره کنندگان جنبش روشنایی در دسیسه تروریستی دوم اسد ۱۳۹۵ در کابل و حمله مسلحانه پلیس افغانستان به مظاهره کنندگان جنبش رستاخیز). بنابراین در چنین شرایطی، تنها راه مسالمت آمیزی که برای مردم باقی مانده است، مراجعه و کمک خواستن از شما است زیرا که اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله با حمایت های سیاسی و اقتصادی شما در قدرت حضور دارند.
ما تظاهرات کنندگان، خواسته های مردم افغانستان را از جامعه جهانی در موارد ذیل عنوان می کنیم:
۱- جامعه جهانی در تمام سال های پس از طالبان، کمک های خود را در راستای تامین منافع و به قدرت رساندن اشخاص معین و گروه مشخصی به مصرف رسانده است، در نتیجه شاهد دستاورد ملموسی در هم عرصه امنیت و هم در عرصه انکشاف پایدار و متوازن اقتصادی و اجتماعی در افغانستان نبوده ایم. ما از جامعه جهانی می خواهیم که به جای تمرکز حمایت های سیاسی و اقتصادی شان بر روی افراد و گروه مشخص، از همه مردم افغانستان و مطالبات عدالت خواهانه آنها حمایت نمایند.
۲- تبعیض سیستماتیک قومی که در حکومت اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله تشدید شده است، همواره یکی از موانع عمده بر سر انکشاف پایدار در افغانستان بوده و از دلایل اصلی افزایش فقر و نارضایتی مردم است. انحراف مسیر پروژه لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت که در تضاد با پلان های انکشافی کشور و بر خلاف تعهدات حکومت افغانستان برای احداث زیربناها در دهلیز منابع افغانستان می باشد، یکی از بزرگترین مصادیق تبعیض سیستماتیک قومی در افغانستان است. این تصمیم تبعیض آمیز حکومت افغانستان با حمایت مالی بانک انکشاف آسیایی در حال اجرا است. ما تظاهرات کنندگان از شما می خواهیم که برای جلوگیری از هدر رفتن کمک های خود به افغانستان از اجرایی شدن این تصمیم حکومت افغانستان و بانک انکشاف آسیایی جلوگیری نمایید.
۳- تبعیض سیستماتیک قومی روی دیگر تروریزم در افغانستان است، با این تفاوت که تبعیض سیستماتیک قومی توسط حکومت افغانستان اعمال می شود. هر چند این پدیده در افغانستان سابقه تاریخی دارد مانند آنچه که در اواخر قرن نوزدهم سبب قتل عام ۶۲ فیصد جامعه هزاره ها توسط حکومت افغانستان شد و آوارگی گسترده آنها را به کشورهای مختلف جهان در پی داشت، اما در حکومت اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله هم رو به افزایش گذاشته و رفتارهای این حکومت، زمینه های تکرار ژنوساید قرن نوزدهم را تقویت کرده است. همچنان که طراحان و عاملان فعالیت های تروریستی تحت تعقیب بین المللی قرار می گیرند، برای داشتن جهانی امن تر، لازم است تا طراحان و عاملان پدیده تبعیض سیستماتیک نیز تحت تعقیب بین المللی قرار گیرند. ما تظاهرات کنندگان از شما اشتراک کنندگان در کنفرانس امنیتی مونیخ می خواهیم عاملان و آمران تبعیض سیستماتیک قومی در افغانستان را که شناسایی و تحت تعزیرات بین المللی قرار دهید.
۴- فساد گسترده در حکومت افغانستان از موانع اصلی بر سر راه ایجاد یک حکومت پاسخگو، از عوامل عمده ی هدر رفتن کمک های جهانی و حیف و میل سرمایه های ملی مردم افغانستان است. انحصار قدرت سیاسی، عدم شفافیت و نظارت کافی بین المللی باعث تقویت فساد در افغانستان شده است. منابع مالی به دست آمده از فساد در ناسالم برگزار شدن انتخابات، تشدید تبعیض قومی و تقویت گروه های تروریستی استفاده می شود. متاسفانه در حکومت اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، مبارزه با فساد، گزینشی و سیاسی صورت می گیرد که خود نوع خطرناکتری از فساد است. ما از جامعه جهانی می خواهیم برای

مهار فساد گسترده در افغانستان اقدامات عملی را روی دست گیرند مانند حمایت از توزیع عادلانه قدرت سیاسی، تقویت و ایجاد نهاد های نظارتی، حمایت از شفافیت و نقش بیشتر جامعه مدنی و از همه مهمتر خواهان این هستیم که کمک های جامعه جهانی نه از مجرای دولت افغانستان بلکه از مجاری سالم غیر دولتی به مصرف برسند.
۵- سیستم متمرکز سیاسی و اداری کنونی در افغانستان که از ناکارآمد ترین انواع سیستم های حکومتی است، خود منشا بسیاری از مفاسد، تبعیض ها و از عوامل نارضایتی مردم می باشد. این سیستم با تنوع سبک های زندگی و تنوع فرهنگی در افغانستان همخوانی ندارد و متاسفانه بر مردم افغانستان تحمیل شده است. سیستم متمرکز، مانع مشارکت مردم در تعیین سرنوشت شان شده، تمرکز بیش از حد قدرت در مرکز زمینه تبعیض و فساد گسترده را به وجود آورده و نا امنی ها را در افغانستان پیچیده ساخته است. ما از شما به عنوان دوستان بین المللی افغانستان می خواهیم که بیش از این برای حمایت از سیستم متمرکز سیاسی و اداری ناکارآمد موجود هزینه نکنید.
۶- در حالی که مطابق قانون اساسی افغانستان، کمتر از ۱۰۰ روز به پایان مهلت کاری حکومت وحدت ملی باقی مانده است، هیچ نشانه ای برای برگزاری یک انتخابات شفاف، سالم، عادلانه و امیدوار کننده دیده نمی شود، این در حالی است که مطابق گزارش های معتبر بین المللی که اخیرا منتشر شده است، شاخص های دموکراسی در افغانستان تحت حاکمیت اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله تنزل پیدا کرده و کشور حرکت شتابانی به سمت دیکتاتوری داشته است. ما تظاهرات کنندگان اعلام می کنیم که از دید مردم افغانستان هیچ جایگزینی برای انتخابات وجود ندارد و از جامعه جهانی می خواهیم که زمینه های برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه را فراهم نماید.
۷- ما تطاهرات کنندگان امروز در حالی در برابر کنفرانس امنیتی مونیخ دست به گردهمایی عدالت خواهانه زده ایم که خیابان های کابل برای فعالیت های مدنی مسدود شده است و حکومت افغانستان با استفاده از ابزاری از گروه های تروریستی و اعمال خشونت عملا امکان اعتراض مدنی را از مردم سلب کرده است. ما از جامعه جهانی می خواهیم که حاکمان افغانستان را وادار کند که امنیت اجتماعات و تظاهرات های مدنی و مسالمت آمیز را تامین کند و به صدای اعتراض شهروندان خود گوش فرا داده و مطالبات قانونی و عدالت خواهانه آنها را بپذیرد.
۸- مقامات ارشد امنیتی افغانستان در رویدادهای تروریستی زنجیره ای مانند قتل عام مظاهره کنندگان جنبش روشنایی و حمله مسلحانه بر مظاهره کنندگان رستاخیز تغییر، در جایگاه متهم قرار دارند. از این روز بازماندگان قربانیان به مراجع قضایی بین المللی مانند دادگاه بین المللی جزایی (ICC) اقامه دعوا کرده اند. ما از جامعه جهانی می خواهیم که زمینه دادرسی منصفانه و شفاف را فراهم سازد.
۹- افغانستان از جمله سرزمین های نا امن جهان است که ساکنان آن به خاطر تعلقات قومی، زبانی و مذهبی هدف تبعیض و کشتارهای دسته جمعی قرار می گیرند. حملات بر اجتماعات و عبادتگاه های گروه های قومی و مذهبی خاص و یا ربودن، شکنجه و قتل عام مسافرین به دلیل تعلقات قومی و زبانی از مصادیق بارز این نا امنی ها است مانند کشتار تبسم و همراهانش در ولایت زابل افغانستان در سال ۱۳۹۴٫ ما از کشورهای میزبان پناهجویان افغانستانی می خواهیم که مطابق با تعهدات شان در معاهدات بین المللی از جمله کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو، روند بازگرداندن اجباری پناهجویان را به افغانستان هر چه عاجلتر متوقف سازند.
در پایان، ما اشتراک کنندگان در گردهمایی عدالتخواهانه مونیخ از حمایت های سخاوتمندانه جامعه جهانی از افغانستان تشکر می کنیم و یاد قربانیان مبارزه با ترورزیم از جمله یاد همه سربازانی را که در مصاف با ترورزیم در افغانستان جان خود را از دست داده اند، گرامی می داریم و یاد آوری می کنیم که جنبش روشنایی، فعالیت های مدنی خود را برای حمایت از ارزشهای جهانشمول انسانی در کنار همه عدالت باوران جهان ادامه خواهد داد و تا ساختن سرزمینی عاری از تبعیض آرام نخواهد گرفت.
۱۷ فبروری ۲۰۱۸- مونیخ آلمان- اشتراک کنندگان در تظاهرات جنبش روشنایی

………………………………………..

The Enlightenment Movement Rally Resolution Statement
February 17, 2018, Munich, Germany
(متن قطعنامه تظاهرات جنبش روشنایی در مونیخ به زبان انگلیسی)

We are gathered here today from different European countries, Americas and the Oceania to rally for the Enlightenment Movement of Afghanistan and convey the message of millions of Afghanistan people whose rights for peaceful protests have been denied under Ashraf Ghani Ahmadzai and Abdullah Abdullah’s joint Administration and by the threats of extremist terrorists freed from the Afghan jails.

Now, after almost two decades from the International Community Military Intervention in
Afghanistan, people are plagued with intense systematic ethnic cleansing, widespread corruption and insecurity which have made the country a huge prison for its citizens. The people of Afghanistan see most of these problems as a result of the wrong policies and crude actions taken by the National Unity Government (NUG). Over the past three years, the people of Afghanistan have repeatedly brought their demands in peaceful civilized ways to the attention of the NUG for the purpose of reforms for a better future but unfortunately, Ashraf Ghani Ahmadzai and Abdullah Abdullah and their senior security officials such as (Hanif Atmar and Masoom Stanekzai) have consistently suppressed these peaceful protests through dictatorial methods (such as the killing of
۸۶ protesters of the Enlightenment Movement in 23 of July 2016 through a conspiracy suicide attack In Kabul, as well as the shooting on protesters of the Uprising for Change Movement by the Afghan police. Therefore, in such a situation, the only peaceful way that remains for the people is to seek help from the International community, because Ashraf Ghani Ahmadzai and Abdullah Abdullah are on power with your political and economic support.

We, the protesters, convey the most important demands of the people of Afghanistan to the International community, as below;

۱٫ Since the fall of the Taliban Regime, The International Community has used its aids and assistances in accordance with the interests of only a few individuals and groups, resulting in failure to achieve a concrete and tangible goal in both security and balanced economic and social development. We call on the International Community to support all the people of Afghanistan without discrimination and fulfil their legitimate demands instead of focusing their political and economic support on specific individuals and groups who are accused of corruption and terrorism.
۲٫ The systematic ethnic discrimination that has reached to its climax under the rule of Ashraf Ghani Ahmadzai and Abdullah Abdullah is one of the major obstacles to sustainable development in Afghanistan, and is one of the main causes of increasing poverty and dissatisfaction of the people. The diversion of TUTAP or the 500 kV power transmission line project, which is in contradiction with the country’s development plans and in contrary to the Afghan government’s commitment to build infrastructure in Afghanistan’s Resource Corridor, has faced widespread protests over the last two years, which caused the formation of a movement known as Enlightenment Movement that stood against one of the largest systematic ethnic discrimination in Afghanistan. This discriminatory decision which is made by the Afghan government is being funded by ADB (Asian Development Bank). We protesters call on the International Community to prevent the implementation of the TUTAP project by the Government of Afghanistan and the Asian Development Bank in order to prevent wasting of the International aid to Afghanistan and respect equality and fairness, that is requested by millions of protesters in Afghanistan that demand the implementation of the original Power Sector Master Plan that is for the well of the country.

۳٫ Systematic ethnic cleansing is another kind of terrorism in Afghanistan that is applied by the Afghan government. This phenomenon has a historical background in this country such as the historical genocide of the Hazaras in the 19th century (1880-1892) in which according to the Minority Rights Group report, almost 62% of the Hazara population was massacred, and the rest of them were forced into slavery and displacement in different countries. Thereafter the Hazaras were massacred by the Taliban and their affiliated groups in different provinces of Afghanistan and this cruelty against the Hazaras still continues on despite presence of the International Community in Afghanistan.
Therefore, we demand the MSC to focus on this vital issue in Afghanistan, in order to bring peace and stability and overcome the different forms of terrorism in this country, if there is a real well for it.

۴٫ The widespread corruption in the NUG is one of the main obstacles to establishing a responsible government and a major factor in the waste of International aid and the peculation of the national capital of the Afghanistan people. The monopoly of political power, lack of transparency, and lack of adequate International oversight have fuelled corruption in Afghanistan. Funds derived from corruption are used in and has a strong impact on fraudulent elections, increased ethnic discrimination and the strengthening of terrorist groups. Unfortunately, in the government of Ashraf Ghani Ahmadzai and Abdullah Abdullah, the fight against corruption is symbolic, selective, and political, which itself is a more dangerous form of corruption. We urge the International Community to take practical actions to curb the widespread corruption in Afghanistan. The International Community should ease supporting the equitable distribution of political power, formation and strengthening of oversight bodies, and supporting the transparency and greater role of civil society. Most importantly, we want the International Community’s assistance not to be managed by the NUG, but from trusted non-governmental channels.

۵٫ The current highly centralized political system in Afghanistan, which is one of the most inefficient types of government systems, is the main source of many corruptions, discrimination, and dissatisfaction of people with the NUG. This system is not in line with realities and culturalethnic diversities in Afghanistan, and unfortunately it has been imposed on the people of Afghanistan. The centralized system has been preventing people from contributing to their fate; excessive concentration of power in the Capital fueled widespread discrimination and corruption and made insecurity in Afghanistan more complex. We call on International Community, as international friends of Afghanistan, not to spend more on supporting the existing inefficient centralized political and administrative system but to help decentralizing this system to make it more fairly managed.

۶٫ While, according to the Afghan Constitution, less than 100 days have remained to the expiration of the NUG and it has been years since the parliamentary elections due date is expired, there is no sign of a transparent, healthy, fair and promising election. It is when, according to credible international organizations, democracy indicators in Afghanistan under the rule of Ashraf Ghani Ahmadzai and Abdullah Abdullah is indicative of a highly dictatorship state and in terms of rule of law index, the country also ranked as the last three country among 113 countries in the world. We protesters declare that there is no substitute for election, and we ask the International Community their support for free, fair, and transparent elections.

۷٫ We, the demonstrators, are gathered in front of the Munich Security Conference today while the streets of Kabul are highly insecure and such a civic activity cannot be carried out due to government-terrorists join plots and the use of violence against the civil society, as we saw it in 2016 and thereafter. The Afghan Government has practically foreclosed any peaceful protests. We call on the International Community to force the rulers of Afghanistan to ensure the security of civil and peaceful demonstrations and listen to the people and respect and accept their legitimate and fair demands.

۸٫ The current senior security officials are accused of complicity for a chain of terrorist attacks against peaceful protesters such as the suicide attack in July 23, 2016 of the Enlightenment Movement protest in Kabul, and the armed attack on the protesters of the Uprising for Change Movement. We call on the International Community, the United Nations, and especially the International Criminal Court, to open fair and transparent trial proceedings on these crimes taken place against humanity in Afghanistan.

۹٫ Afghanistan is one of the most insecure countries in the World; the people are targeted by discrimination and massacre for ethnic, linguistic and religious affiliations; especially the ethnics who do not have a big share of power such as; Hazaras, Uzbeks, Hindus, Sikhs etc. Attacks on communities and religious sites of particular ethnic groups or the kidnapping, torture and beheading of travellers due to ethnic and linguistic attachments, such as the beheading of nineyear- old girl, Tabassom, and her travel companions in Zabul Province of Afghanistan in 2015, are the obvious examples of such terroristic threats. We urge the host countries of Afghan refugees to stop the process of compulsory deportation of asylum seekers to Afghanistan as soon as possible, because it is against their obligations under international treaties, including the 1951 Geneva Convention.

In the end, we, the participants at this rally, thank the international community for the generous support to Afghanistan and commemorate the victims of the war against terrorism, including all those soldiers who lost their lives in the war against terrorism in Afghanistan. We also renew the
Enlightenment Movement commitment to the continues civil protest in support of universal human values alongside with all the justice seekers around the world, and will not rest until the establishment of a discrimination-free situation in Afghanistan.
February 17, 2018 – Munich, Germany – Participants in the Enlightening Movement Rally


اشتراک گذاري با دوستان :

نظر توسط حساب فيسبوکي شما

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.